Orrstown Lodge Officers

ELECTED OFFICERS

Matthew R. Hoch
Worshipful Master

743 Walnut Bottom Rd. Shippensburg, PA 17257
Phone: 717 552-7490 | E-mail: WMaster@Orrstown262.org

Ronald W. Harshman, Jr. PM
Senior Warden

Benjamin T. Nefflen
Junior Warden

Michael S. Murray, PM
Treasurer

E-mail: Treasurer@Orrstown262.org

Carl F. Calder
Secretary

30 Noble Dr Shippensburg, PA 17257
Phone: 717-414-8689 | E-mail: Secretary@Orrstown262.org

REPRESENTATIVE TO GRAND LODGE – Drew S. DeWalt, PM
ASSISTANT REPRESENTATIVE TO GRAND LODGE – Jason C. Reed, PM
TRUSTEES – D. Scott Goodhart, PM; Brian J Corwell, PM; James K. Reed, PM

APPOINTED OFFICERS

ASSISTANT TREASURER Charles E. Hill
CHAPLAIN Scott D. Hart
SENIOR DEACON Michael W. Croutz
JUNIOR DEACON Lee D. Kauffman
SENIOR MASTER OF CEREMONIES Christian L. Dell
JUNIOR MASTER OF CEREMONIES Wesley B. Bittinger
PURSUIVANT Mark L. McCleaf
TYLER Donnie R. Wenger
STEWARD Larry E. Hill
REPRESENTATIVE TO THE PA YOUTH FOUNDATION Cole M. Calder
COMMITTEE ON MASONIC EDUCATION Ronald W. Harshman, Jr., PM
COMMITTEE ON INSTRUCTION Brian K. Van Scyoc, PM, Ronald W. Harshman, Jr., PM
COMMITTEE ON GRIEVANCE D. Mark Hollar, PM; David W. Sommerville, PM; David M. Secor, PM
COMMITTEE ON CHARITY D. Mark Hollar, PM
COMMITTEE ON VISITATION Christopher T. Papoutsis, PM
COMMITTEE ON MEMBERSHIP Michael S. Murray, PM; J. Randall Speer, PM; David W. McClure, PM
ALMONER D. Scott Goodhart, PM 717-267-3785

DISTRICT DEPUTY GRAND MASTER

Jeffrey R. Miller

150 Crossroad School Rd, Newville, PA, 17241
(717) 776-3054 (h) / (717) 462-2669 (c)
DDGM03@pagrandlodge.org / jmiller260pm@gmail.com

LIVING PAST MASTERS

1954 – Samuel W. Worley
1967 – James R. Geyer
1977/78 – Dale A. Johanson
1979 – Duaine A. Collier
1981 – John R. Holtry
1982 – Dennis C. Coons
1983 – David W. McClure
1984 – Gregory P. Breneman
1985 – Dennis R. Reed
1986 – James K. Reed
1988 – Elmer L. Wingert
1989 – David E. Leonard

1990 – William E. Beltz, Jr.
1992 – D. Scott Goodhart
1993 – Kent D. Garman
1996 – J. Randall Speer
1997/05 – Donald E. Swan*
1998 – D. Mark Hollar
1999 – Jeffrey S. Albright
2000 – David W. Sommerville
2001 – Ronald W. Harshman, Jr.
2002 – Brian J. Corwell
2003 – Michael S. Murray
2003/04 – Jeffrey L. Deshong*

2004 – Steven G. Hurden
2006/07 – Kurt M. Schaich
2008 – David W. McClure
2010 – David M. Secor
2010/14/15 – Glenn R. Miller*
2011/12 – James W. Sleighter
2013/14 – Brian K. Van Scyoc
2015/18 – Jason C. Reed
2016/17 – Christopher T. Papoutsis
2019/20 – Drew S. DeWalt

* – indicates Past Master at Lodge #801